Как да попълним резервите на тялото от този ценен витамин
Снимка: Guliver / iStock
Фолиевата киселина (витамин В-9) не е важна само за бременните, но е полезна за здравето на всеки човек. Тя предпазва от болестта на Алцхаймер, според последни проучвания и специалисти препоръчват да присъства във всекидневното ни меню и то в изобилие.
Аспержи. В този зеленчук има много минерали, витамини, включително и фолати.
Аспержите са богати на антиоксиданти, имат мощни противовъзпалителни и антибактериални свойства. Те съдържат и влакнини, които са много полезни за сърдечносъдовата система.
Цвекло. То е богато на фолати и нитрати, които увеличават концентрацията на азотен оксид в тялото - молекула, която подобрява усвояването на кислород и подобрява кръвообращението.В него има и много важни хранителни вещества като калий, манган и витамин С.
Добре е всеки ден да пием сок от цвекло, но с него се подхожда внимателно и с малки порции, докато организмът привикне.
Цвеклото може да е част от салата и гарнитура към всякакви блюда.
Яйца. За да увеличите приема на хранителни вещества, в това число и на фолиева киселина, обезателно добавете в менюто си яйца. Те дават на организма още селен, усвоим белтък, рибофлавин и витамин B12.
Включвайте яйца в менюто няколко пъти в седмицата, за да наваксате нуждите и от фолиева киселина на организма. Освен това те съдържат лютеин и антиоксиданта - зеаксатин, които са особено полезни за очите.
Бобови. Боб, грах, фасул, нахут и продукти от това семейство, са отличен източник на фоиева киселина. Фасулът съдържа също така влакнини, белтъчини и антиоксиданти, както и особено важни микронутриенти като желязо, манган и калий.
Спанак и зеле. Зеленчуци като спанак, зеле, броколи, брюкселско зеле са с малко калории, но с много ключови минерали и витамини, в това число и фолиева киселина. Зеленолистните зеленчуци са богати на влакнини, на витамин К, и имат много полезни съставки. Те намаляват възпаленията, риска от тумори и едновременно ще ви помогнат, ако искате да свалите някой друг излишен килограм.
Източник: medikforum.ru, адаптация Мона Василева
В рамките на форума бяха представени тревожните данни, които подчертават значимостта на грижата за недоносените деца и важността на профилактиката и ранната диагностика.
Снимка: Фондация „Нашите недоносени деца“
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари